VT Trucking - шаблон joomla Создание сайтов

          Fiziksel Gelişim: Desteksiz oturma (yaklaşık 7. ayda) ve otururken dönme ( 9-10.aylarda), parmakla kavrama (9 ay civarında) becerileri kazanılır. Bebeklerin çoğu 8 ay civarında emeklemeye ve ayakta durmaya başlar ve ilk doğum gününden önce bağımsız olarak veya yürüteçle yürür. Motor gelişim, miyelinizasyonun artması ve serebellar büyüme ile koreledir. Dişler çıkmaya başlar. Genellikle mandibular santral kesicilerden baslar. Diş gelişimi kısmen iskelet matürasyonu ve kemik yaşını da yansıtır. 

          Bilişsel Gelişim: Önemli bir aşama nesne sürekliliğinin kazanılmasıdır (9. ay civarında), yani nesneler görülmediği zaman da var olmaya devam eder. 4-7. aylarda bebek ipe bağlı düşen topa bakar ama göremediği zaman çabucak bırakır. Nesne sürekliliği ile bebekler giysinin altında veya karsındakinin arkasında gizli duran nesneleri bulmak, araştırmak için ısrar eder.

            Duygusal Gelişim: Nesne sürekliliğinin oluşması sosyal ve iletişimdeki gelişmede niteliksel değişiklikleri beraberinde getirir. Bebek yaklaşan bir yabancı ve ebeveyne ileri geri bakar, sanki tanıdığını tanımadığından ayırır ve sıkı sıkı sarılabilir veya öfkeyle ağlayabilir. Ayrılmalar genellikle daha zor olur. Aylarca gece boyu uyuyan bebekler düzenli olarak uyanmaya ve ağlamaya baslar. Aynı zamanda otonomi için yeni bir istek ortaya çıkar. Bebek artık beslenmeye razı olmaz kaşık yaklaşırken döner veya kendisi tutmak için ısrar eder. Parmakla yiyerek kendini besleme yeni kazanılmış ince motor becerelerini deneme imkânı verir (iki parmakla kavrama); bu çocuğun yemesi için tek yol olabilir. Otonomi ve hakimiyet dürtüleri annenin kontrolü ile çatışmaya başlar ve bebeğin hala sınırlı olan becereleri ile birlikte öfke nöbetleri ilk kez görülmeye başlar. 

          İletişim: Yedi aylık bebek sözel olmayan iletişime uyum sağlamıştır, bir dizi duyguyu ifade eder ve ses tonu ve yüz ifadelerine cevap verir. Yaklaşık 9. ayda bebek duyguların insanlar arasında paylaşılabildiğini anlamaya başlar; oyuncakları ebeveynlere neşeyle gösterir, sanki "Bunu görünce, sen de mutlu oluyorsun'" demek ister gibidir. Sekiz-onuncu aylar arasında birçok hece ve doğal lisana benzeyen sesler ile agulama yeni bir karmaşıklığı başlatır. Aynı zamanda bebek doğal lisanında farklılaşmamış vokal sesleri ayırt etme yeteneğini kaybeder, ilk gerçek kelime yani spesifik bir nesne veya kişi için kullanılan bir ses bebeğin nesne sürekliliğini keşfetmesi ile birlikte görülür. Bu yaşta resimli kitaplar sözel lisan kazanımı için en uygun nesnelerdir. Ortak dikkatin verildiği tanıdık bir kitapla, ebeveyn ve çocuk, ebeveynin açıklaması ve geri bildirimi ile tekrarlayan işaretleme ve etiketleme için tekrarlayan döngüler ile meşgul olur.