VT Trucking - шаблон joomla Создание сайтов

          Fiziksel Gelişim: Bu yaşta motor büyüme hızlanır denge ve çeviklik artar ve koşma ve merdiven çıkma başlar. Boy ve kilo düzenli olarak artarken başın büyümesi daha yavaştır. 

          Bilişsel gelişim: Yaklaşık 18. ayda, sensörmotor dönemin tamamlanmasını işaret eden birçok bilişsel değişiklik meydana gelir. Nesne sürekliliği kesin olarak oluşur; oyun çocukları hareket halinde iken görüş alanından çıksa bile, bir nesnenin nerede bittiğini tahmin eder. Sebep ve sonuçlar daha iyi anlaşılır ve oyun çocukları problem çözme konusunda esneklik gösterir, örneğin ulaşamayacağı bir yerdeki oyuncağı almak için çubuk kullanmak veya mekanik bir oyuncağı nasıl kuracağını anlamak gibi. Oyundaki sembolik transformasyonlar artık çocuğun vücuduna ayak bağı olmaz, böylece oyuncak bir bebeği boş bir tabaktan "besleyebilir". Dokuzuncu aydaki reorganizasyon gibi 18. aydaki bilişsel değişiklikler de duygusal ve lisan alanlarındaki önemli değişikliklerle koreledir. 

          Duygusal Gelişim: Çoğu çocuk için, önceki döneme göre bağımsızlığın artması 18 ay civarında yapışmanın artışına yol açar. Bu evre, yakınlaşma (rapprochement) olarak tanımlanır, ayrılma ihtimalinin farkındalığına karşı bir reaksiyon olabilir. Çoğu aile kendilerine yapışan küçük çocukları olmadan hiçbir yere gidemediklerini söyler. Uyku zamanı ayrılıkları sıklıkla zordur, sık yalanlar ve öfke nöbetleri baslar. Çoğu çocuk geçiş nesnesi olarak özel bir battaniye veya doldurulmuş bir oyuncak kullanır: olmayan ebeveynin sembolü olarak görev yapan bir şey. Geçiş nesnesi sembolik düşünceye geçiş tamamlanana ve ebeveynin sembolik varlığı tam olarak içselleştirilene kadar önemli olarak kalır. Mizaçtaki kişisel farklılıklar, hem çocuk hem de ailedeki, ebeveyn-çocuk ilişkisinde çatışmaya karşı uyum dengesinin kurulmasında kritik rol oynar. Benlik-algısı farkındalığı ve gelişim standartlarının özümsenmesi ilk kez bu yaşta görülür. Yeni yürüyen çocuklar aynaya ilk kez baktıklarında, burnundaki kırmızı bir noktayı veya alışılmadık bir görünümü fark ettiğinde aynadaki görüntüsü yerine kendi yüzüne dokunur. Oyuncaklar kırıldığında anlamaya başlar ve ailesine tamir etmeleri için götürebilir. Yasak bir nesneye dokunmak istediğinde, kendi kendine "hayır, hayır" diyebilir, bu standart davranışların özümsenmesinin bir kanıtıdır. Yine de nesneye gidip dokunmaları bu evredeki içselleştirilmiş inhibisyonun nispeten zayıf olduğunu gösterir.

          Lisan Gelişimi: Muhtemelen bu donemdeki en dramatik gelişme lisandadır. Nesnelerin isimleri sembolik düşüncenin. başlaması ile uyumludur. Çocuklar eşyaları tüm elleri ile değil işaret parmakları ile gösterir, sanki onlara sahip olmak için değil sadece isimlerini bulmak amacında olduklarına dikkat çekmek isterler. Bu lisan öncesi isimlendirme "Bu ne?" sorusu ile birlikte olduğunda çocuğun niyeti açıktır. Kelimelerin nesneler için kullanılabileceğini anladıktan sonra, çocuğun kelime hazinesi 18. ayda 10-15 kelimeden 2 yaşında 100 veya fazlasına kadar artar. Yaklaşık 50 kelimelik bir sözlüğü olduktan sonra, oyun çocuğu basit cümleler kurmak için bunları birleştirir, bu gramerin başlangıcıdır. Bu evrede, çocuk iki basamaklı emirleri anlayabilir, "Bana topu ver ve sonra ayakkabılarına git" gibi. Sözel lisanın oluşması sensörimotor dönemin sonunun geldiğini gösterir. Çocuk düşüncelerini anlatmak ve problemleri çözmek için sembolleri kullanmayı öğrendiğinde, doğrudan duyusal ve motor bilişselliğe dayalı manipülasyon ihtiyacı azalır.