VT Trucking - шаблон joomla Создание сайтов

          Fiziksel Gelişim: Yaşamın 2. yılında büyüme hızı daha da yavaşlar ve iştah azalır, artmış lumbal lordoz karnı çıkık hale getirir. Beyin gelişimi 2. yıl boyunca miyelinizasyon ile sürer. Çocukların çoğu ilk doğum gününe yakın bağımsız olarak yürümeye başlar; bazıları 15. aya kadar yürümez. Erken yürüme diğer alanlarda ilerlemiş gelişme ile ilişkili değildir. Öncelikle bebekler geniş tabanlı yürüyüşle sendeleyerek yürür, dizler bükük ve kollar dirsekten fleksiyondadır; her uzun adımda tüm gövde döner; ayak başparmakları iç veya dış tarafı işaret ediyor olabilir ve ayak düz zemine çarpar. Sonraki düzenlemeler dengeyi artırır ve etkin enerji kullanımı sağlar. Birkaç ay pratik yaptıktan sonra denge merkezi sırta kayar ve gövde daha stabil kalır, dizler ekstansiyondadır ve kollar denge için yanlarda sallanır. Ayak başparmakları daha hizalı durur ve çocuk durabilir dönebilir ve düşmeden öne eğilebilir.

          Bilişsel Gelişim: Yürümeye yeni başlayanlar uzanma ve bırakmaya hakimdir ve hareketliliğin artması çok daha fazla nesneyi keşfetme imkanı verir. Ebeveynlerin ve daha büyük çocukların taklit edilmesi önemli bir öğrenme şeklidir. Yap inan oyunu çocuğun kendi gövdesini merkez alır (boş bir bardaktan içer gibi yapmak).

          Duygusal Gelişim: Oyun çocukları yeni yetenekleri ve kendi ve ebeveynleri arasındaki uzaklığı kontrol etme gücü ile 'çıldırmış' olarak tanımlanırlar. Oyun çocukları güneşin etrafındaki gezegenler gibi ebeveynlerinin etrafında döner durur, gider, sonra güven verici bir dokunuş için geri döner, tekrar uzaklaşır. Alışık olmadıkları bir çevrede, doğuştan utangaç çocuklar için bu dönmeler küçüktür veya olmaz; alışıldık çevrede cesur bir çocuk görüş alanından çıkabilir. Çocuğun ebeveyni keşif için sağlam bir temel olarak kullanma yeteneği bağlanma ilişkisine dayanır. Bağlanma tipik olarak "yabancı ortam" olarak adlandırılan prosedür kullanılarak değerlendirilir, ebeveynler çocuğu tanıdık olmadığı bir oyun alanında kısa süre bırakırlar. Ailesi ayrıldığında çocukların çoğu oyunu bırakır, ağlar ve peşlerinden gider. Çocuğun bağlanma temeli ailenin geri dönmesi ile onun vereceği cevaba göre kodlanır. Güvenle bağlı çocuklar hemen ailesinin yanına gider, kucağına çıkar ve rahatlar ve sonra oyuna tekrar döner. Ambivalan bağlanması olan çocuklar ailesine gider ama rahatlamaz ve ebeveynlerine öfke ile vurabilir. Çekingen olarak sınıflanan çocuklar ailesi ayrılırken karşı çıkmaz ve ailesi dönene kadar uzaklaşır. Güvensiz cevap şekilleri belleğin cezalandırıcı veya sorumsuz ebeveynlik tarzı ile büyüdüğünü gösterir ve sonradan oluşacak bilişsel ve duygusal problemleri öngörür. 

          Lisan Gelişimi: Reseptif lisan, ekspresif lisandan önce gelir. Bebekler ilk kelimelerini konuştuklarında, 12. ay civarında, zaten "hayır", "bay-bay" ve "bana ver" gibi birçok basit kelimeye uygun cevap veriyorlardır. 15. ayda ortalama bir çocuk vücudunun kısımlarını gösterir ve uygun isimler de dahil olmak üzere dört-altı kelimeyi spontan ve doğru olarak kullanır. Oyun çocukları çok heceli jargonlardan da hoşlanır ama kimse anlamadığındanda şaşırmazlar. İletişimdeki istek ve ifadelerin çoğu verbal olmamaya devam eder.