VT Trucking - шаблон joomla Создание сайтов

0-1 YAŞ DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BESİNLER

İnek sütü: 9. aydan sonra çok gerekli durumlarda tamamlayıcı besinlerin hazırlanmasında, küçük miktarlarda kullanılmaktadır. İnek sütü tek başına tamamlayıcı besin olduğunda veya çok tüketildiğinde anemiye ve alerjiye neden olabilir. Anne sütü diğer sütler ile kıyaslandığında içerisindeki bazı besin elemanları düşük miktarlarda saptanmalarına rağmen bebeğinizin vücudu için en sağlıklı olacak şekilde üretilmektedir. Zorunlu kalmadıkça 12 aydan önce diyette tanıştırılmaması önerilir. Bu aylarda inek sütü veya diğer sütler verildiğinde sulandırmaya gerek yoktur.

Bileşen (100 ml)

İnsan sütü

İnek sütü

Keçi sütü

Enerji (kkal)

67

61

69

Protein (g)

Whey/Kazein

1.8

70/30

3.3

20/80

3.6

86/14

Yağ (g)

4.4

3.3

4.1

Karbonhidrat (g)

6.9

4.7

4.5

Demir (mg)

0.03

0.05

0.04

Kalsiyum (mg)

32

119

134

Fosfor (mg)

14

93

111

Yumurta: Bebeklerde 6. aydan itibaren az miktarda (1/8-1/4) yumurta sarısı ile başlanması önerilmektedir. Dördüncü hafta sonunda tam yumurta sarısına geçilerek verilmeye devam edilmelidir. Özellikle demirden zengin olması bebeğin boşalmaya başlayan demir depolarının desteklenmesi için önemlidir. Yumurta beyazının bazı hassas bebeklerde alerjen etki göstermesi nedeniyle 12. aydan itibaren verilmeye başlanması daha güvenlidir. Yumurta sarısı yaşamın ilk 12 ayı içerisinde katı pişmiş olarak verilmelidir. 12. aydan sonra rafadan veya az pişmiş olarak verilebilir.
Peynir: Pastörize sütten yapılmış ve tuzsuz olması koşuluyla 6. ayda küçük miktarlarda bebek beslenmesinde yer alabilir.
Pekmez: Bebek besinlerinin hazırlanmasında demir ve kalsiyum içermesinden dolayı şeker yerine kullanılması daha uygundur.
Şeker: Şeker vücuda enerji sağlar, başka bir besin değeri bulunmamaktadır. Çocuklarda fazla tüketilmesi iştahsızlığa ve diş çürüklerine, ileriye dönük hatalı beslenme davranışlarının gelişmesine ve dolayısıyla şişmanlığa neden olmaktadır.

Bal: Clostridium botulinum sporlarını içerebilmesi nedeni ile botulizm riski taşır. Süt çocuklarının mide asidi düzeyi düşük olduğundan bu sporları öldüremez, bu nedenle bir yaşından küçük çocuklar bal tüketmemelidir.

Çay: Süt çocukları ve küçük çocuklarda, içeriğinde tanin demir ve diğer mineralleri bağlayarak demir eksikliğine, içine eklenen şeker ise iştahsızlığa ve diş çürümelerine neden olacağı için önerilmez
Bitki çayları: Papatya çayı, yeşil çay ve benzeri bitki çaylarının da demir emilimini azaltıcı etkisi vardır. Aynı zamanda bazı farmakolojik ajanlar içeren bitki çaylarının, süt çocukları ve küçük çocuklar için güvenilirliği konusunda yeterli bilimsel araştırma yoktur. Ihlamur çayı şekersiz olarak 6. aydan itibaren verilebilir. Kekik çayı ise doktor önerisi ile 6. aydan itibaren kullanılabilir. Rezene ve anason çayı gaz sancısı olan bebeklerde doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.

Bakla: Favizme (bakla zehirlenmesi; hematolojik bir hastalıktır) neden olabileceği düşünüldüğünden süt çocukluğu döneminde bakla önerilmez.

TAMAMLAYICI BESİNLERE BAŞLARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR

  • Büyüme ve gelişmesi normal ve sadece anne sütü alan bebeklerde, altı aydan önce tamamlayıcı besinlere başlanmamalıdır.
     
  • Gluten içeren tahıllı besinler 6. aydan önce verilmemelidir (6. aydan sonra verilmesi uygundur).
  • Alerji öyküsü olan ailelerin çocuklarına yumurta, balık, domates, kivi, çilek gibi alerjen olma olasılığı yüksek olan besinler aile öyküsüne göre başlanabilir.
  • Ailesinde besin alerjisi öyküsü olan bebeklerde yumurta, fındık, fıstık, ceviz, balık ve soyalı besinlere 12. aydan önce başlanmamalıdır. 12. aydan sonra ceviz, fındık, fıstık, badem gibi yağlı tohumlular un haline getirilerek besinlerle (yoğurt vs.) karıştırılarak kullanılabilir. Soluk borusuna kaçarak boğulma riskine neden olabilen fındık, fıstık, üzüm ve çiğ havuç gibi besinler 0-2 yaş arası gruba verilmemelidir. 2 yaş sonrası (tercihen 3 yaş) kullanımı daha güvenilir olacaktır.
  • Tamamlayıcı beslenmede öğün sayısı, bebeğin yaşına ve anne sütünden yararlanma miktarına göre ayarlanmalıdır.
  • Emzirme devam ederken, altıncı ayda küçük miktarlarda tamamlayıcı besinlere başlanmalı ve çocuk büyüdükçe besin miktarı artırılmalıdır.
  • Tamamlayıcı besinlerin kıvamı, süt çocuğunun gereksinimine ve gelişimine uygun olarak, bebek büyüdükçe dereceli olarak artırılmalıdır.